İZMİR İÇİN 1414 PROJE

25 Şubat 2014 01:45
İZMİR İÇİN 1414 PROJE

Ak Parti İzmir büyükşehir belediye başkan adayı Yıldırım, İzmir’de hayata geçirmeyi planladığı 1414 projeyi açıkladı. Projeler arasında 26 kilometrelik metro ağı ile dünyanın en büyük botanik parkı var

Ak Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, yerel seçimlere 34 gün kala merakla beklenen İzmir projelerini dün Balçova’daki Kaya İzmir Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle görücüye çıkardı. ‘Yüzyılın Şehircilik Hareketi: Hayat İzmir’ sloganıyla tanıttığı 1414 projeyi 9 ana başlık halinde sunan Yıldırım, “Bugün başlattığımız şehircilik hareketi, İzmirlilerin katılımı ile güncellenecek. İzmir’de 170 bin kişiye iş ve aş imkânı doğacak. Sanayi projeleri tamamlandığında İzmir ekonomisine her yıl toplam 3.4 milyar ilave katkı sağlanacak. Toplam 74 tarım ve tarıma dayalı sanayi projesi, İzmir ekonomisine her yıl 11 milyar TL ilave katkı yapacak ve tarıma dayalı istihdam önümüzdeki 5 yılda yüzde 13 artarak 210 bine çıkacak” dedi.

İzmir ekonomisine katkı
Toplam 109 turizm projesi ile İzmir’in Türkiye turizmindeki payının yüzde 4’ten yüzde 13’e, turist sayısının ise 1 milyon 400 binden 6 milyona çıkacağını belirten Yıldırım, “Yerli ve yabancı turistin ortalama konaklama süresi 2.5 günden 4 güne, mevcut yatak kapasitesi de 55 binden 75 bine yükselecek. Böylece İzmir ekonomisine 2019 yılına kadar yıllık ilave 9 milyar lira katkı sağlanacak. 30 bin kişilik ilave istihdam oluşacak. Toplam 9 kültür endüstrileri projesi tamamlandığında İzmir ekonomisine her yıl 2 milyar lira ilave katkı sağlanacak ve yaklaşık 15 bin kişilik istihdam oluşturacak. İzmir ekonomisine de yıllık 30 milyar lira katma değer gelecek” dedi.

Yatırımlar için 65 milyar
Yatırımların toplam miktarının 65 milyar olacağını kaydeden Yıldırım, “Para ve kaynak nerede derseniz... 2013’ün sonuna geldiğimizde 166 milyarlık yatırımı yapmış olarak karşınıza geldik. Değerli İzmirliler rahat olsun. Ben 35 yıllık mühendisim. Hayatımda hiçbir zaman para sorun olmadı. En büyük problem planınızın olmamasıdır. Nereye gideceğinizi, ne yapacağınızı bilmiyorsanız yol sizi alır götürür. Biz nereye gideceğimizi de nasıl yapacağımızı da biliyoruz. Projeleri büyük oranda kamu-özel ortaklığı ile yapacağız. Bazı projeleri de merkezi hükümetle beraber yapacağız” diye konuştu.

İZKARAY ile Çiğli Çeşme’ye bağlanacak

Ulaşıma yönelik projelerini ‘Hayat İzmir: Ulaşım’ başlığı altında tanıtan Yıldırım, İzmirliler Balçova’dan Çiğli’ye çile çekerek gittiğine dikkat çekerek, 26.5 kilometrelik metro hattı ve 65 kilometrelik tramvay hattıyla toplu taşımayı entegre edeceklerini söyledi. En önemli projelerden birisinin İZKARAY olduğunu belirten Yıldırım, 1200 metre tüp geçit ve 6 bin metrelik köprüyle Çiğli’yi Çeşme otoyoluna bağlayacaklarını, İZBAN hattını da Aliağa’dan Bergama’ya ve Torbalı’dan Selçuk’a bağlayacaklarını kaydetti. Yıldırım, ulaşımdaki iddiasını, “Ulaşım benim işim. Ama bunu benim bilmem yetmez. İzmirlilerin bunu yaşaması lazım” sözleriyle dile getirdi.

Konserler ve festivaller için ‘Hayat Adası’

Yıldırım, 4 bin ton çöpün enerjiye dönüştürülmesi için Katı Atık Bertaraf ve Dönüşüm Tesisleri kurmayı planladıklarını da kaydetti. Yıldırım’ın açıkladığı bir diğer proje ise Kentler Tarihi Açık Hava Müzesi’ni de barındıracak şekilde Konak Meydanı’nı denizle buluşturmak. Dünyanın en büyük botanik parkını 14 bin metrekarelik arazide Bayraklı’ya kuracaklarını belirten Yıldırım, yüzen mavnalardan oluşacak ‘Hayat Adası’ adlı projeyle de konser, festival ve yazlık sinema gibi etkinliklerde kullanılacak bir ada oluşturmayı planladıklarını sözlerine ekledi.