İnternet Yasası 2014 (İnternete Sansür Geliyor mu?)

12 Şubat 2014 13:30
İnternet Yasası 2014 (İnternete Sansür Geliyor mu?)

İnternete Sansür geliyor mu? İnternet yasası neleri getiriyor? Başbakan Erdoğan konuyla alakalı konuşma yaptı.Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

Başbakan Erdoğan, internet yasasıyla asla sansür gelmediğini ifade ederek, ''İnternet düzenlemesiyle kişilik haklarını güvence altına alıyoruz'' dedi.AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yapılan internet düzenlemesiyle kişilik haklarını güvence altına aldıklarını bildirdi.
 
Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:
 
-Sadece Türkiye'de değil dünyanın her ülkesinde siber zorbalık adı verilen ciddi bir sorun var. Türkiye'de siber zorbalığın bir türü de kaset siyasetidir. Bizinternet düzenlemesiyle buna karşı mücadele ediyoruz.
-İnternetle ilgili yaptığımız düzenlemeye neden destek vermiyorsunuz da itiraz ediyorsunuz? İnternet yapısı işte bu; paralel yapıyı bu dinlemeleri, izlemeleri, ortam dinlemlerini bütün bunları çökertmeye yöneliktir. Hükümet gereğini yapıyor ve yapacak. Ama siz neden uzakta duruyorsunuz? Sizi kimin, neyle tehdit ettiğini açıklayın.
-Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM Genel Kurulu'nda, AFAD ile ilgili teklifin kanunlaşmasının ardından HSYK Kanun Teklifi'ni ele almayı planladıklarını açıkladı.
 
Bakan Elvan, "Hiçbir gelişmiş ülke yasa dışı dokümanın internette izin vermez, bunu engeller" dedi.
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, internete yönelik düzenlemenin, birçok gelişmiş ülkedeki uygulamalardan farklı olmadığını anlattı.
 
Kişilik haklarının, bireysel hak ve hürriyetlerin korunmasını istediklerine işaret eden Elvan, "Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesi yasa dışı bir dokümanın internet ortamında yayınlanmasına izin vermez, bunu engeller. Biz de bunu yasa çerçevesinde yapıyoruz. Yargıya açık yapıyoruz" dedi.
 
Türkiye'deki mevcut yasanın, kişilik haklarının korunması açısından ihtiyaca cevap vermediğini vurgulayan Elvan, şöyle konuştu:
 
"Kişilik hakları çiğnenen bir vatandaşımız bir hafta, on gün kapı kapı dolaşıyor. Mahkeme kararı olsa bile bu tür erişimin engellenmesini sağlayamıyor. Yasa dışı görüntüyü düşünün. Bu görüntü eğer fiili hayatta suçsa internet ortamında da suç olmalı. Yaptığımız şey şu; eğer kişilik haklarının ihlali söz konusu ise o kişi bir hakaret, bir kaba söz, bir iftira söz konusu ise kendisinin kişilik hakkının ihlal edildiğini düşünüyorsa, doğrudan mahkemeye başvuracak. Mahkeme en geç 24 saat içerisinde duruşma yapmaksızın kararını verecek. Tamamıyla sivil inisiyatif olan yeni oluşturacağımız Erişim Sağlayıcılar Birliği de doğrudan mahkeme erişimin engellenmesine karar vermiş ise o erişimi engelleyecek. Burada internet sitesi kapatılmayacak. İnternet sitelerine yönelik herhangi bir yasak söz konusu değil. Sadece ve sadece mahkemenin vermiş olduğu o spesifik alana yönelik olarak eğer bir video kaseti veya herhangi bir görüntü ise sadece o kısmın engellenmesini sağlayacak."
 
Elvan, kişilik haklarının ihlalinde mahkeme kararının Erişim Sağlayıcılar Birliği tarafından 4 saat uygulanacağını kaydetti.
 
İstanbul'a yönelik projeler
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, üçüncü köprü, üçüncü havalimanı ile Kanal İstanbul'un teker teker gerçekleştirme hedefinde olduklarını bildirdi.
 
Projelerden rahatsızlık duyan kesimlerle mücadele edeceklerine dikkati çeken Elvan, "Türkiye istikrar adası olmaya, güven adası olmaya devam edecek. Türkiye'nin gelişmesinden, büyümesinden elbette dışarıda bazı kesimlerin rahatsız olması son derece doğal ama biz mücadelemizi sürdürüyoruz, bu projelerimizi gerçekleştireceğiz" diye konuştu.
 
Elvan, son yıllarda inanılmaz bir gelişme sağlayan Anadolu Ajansı'nın (AA) ilerleyen süreçte büyüme ve gelişmini sürdüreceğini umduğunu sözlerine ekledi.