Güneş Tutulması Nedir? En Son Güneş Tutulması Ne Zaman Oldu?Güneş Tutulması Nedir? En Son Güneş Tutulması Ne Zaman Oldu?

Güneş tutulması nedir? Güneş tutulması ne zaman oldu? Güneş tutulması haberimiz sizlerle...12 Şubat 2014

Videolu haberlerimiz için tıklayın


Güneş tutulması nedir? Güneş tutulması ne zaman oldu? Güneş tutulması haberimiz sizlerle...

 

GÜNEŞ TUTULMASI HAKKINDA... 

 

Tam Güneş Tutulması: Ay'ın Güneş'in Dünya'dan disk halinde görünen ışıkyuvarını tümüyle örtmesi ile oluşur. Güneş'in çok parlak olan ışıkyuvarı Ay'ın karanlık gölgesi ile örtülür ve Güneş'in ışıkyuvarından çok daha soluk olan Güneş tacı çıplak gözle görülebilir hale gelir. Tutulmaya ancak tam tutulma zamanında güvenli olarak çıplak gözle bakılabilir. Bu sırada hava, parlak yıldızlar ve gezegenler gözle görülebilecek kadar kararır. Tam tutulma, Dünya yüzeyindeki dar bir koridorda gözlenebilir.

 

Halkalı Güneş Tutulması: Ay'ın, Güneş'in önünden tam kavuşumlu geçişinde Güneş'i tam örtmediği zaman gözlemlenir. Ay'ın çapı, Güneş'in ışıkyuvarının çapının yaklaşık 400'de biridir. Ancak Ay'ın Dünya'ya uzaklığı, Güneş'in uzaklığının yine yaklaşık 400'de biridir. Bu yüzden Ay'ın Dünya'dan görünür büyüklüğü Güneş ile yaklaşık olarak aynıdır. Ancak gerek Dünya'nın Güneş çevresindeki, gerekse Ay'ın Dünya çevresindeki yörüngeleri tam daire olmadığından, Ay her tam kavuşumlu geçişte Güneş'i tam olarak örtmez. Bu durumda, Güneş diskinin Ay tarafından örtülmeyen kısmı, Dünya'dan halka şeklinde gözlemlenir.

 

Hibrit Güneş Tutulması: Tutulmanın Dünya yüzeyinin bazı bölgelerinde tam, bazı bölgelerinde halkalı olarak gözlenmesi demektir. Hibrit tutulmalar ender olarak görülür.

 

Parçalı Güneş Tutulması: Ay'ın Güneş'i kısmen örtmesi sonucunda oluşur. Her tam ve halkalı tutulma, parçalı tutulma olarak başlar ve tam kavuşumdan sonra yine parçalı tutulma halinde devam eder ve biter. Tam tutulma sırasında, tutulmanın tam olarak gözlenebildiği Dünya yüzeyindeki dar koridorun dışındaki geniş alanlarda, tutulma parçalı tutulma olarak görülür.

 

Tutulma saatinde tercihan kapalı ve sakin bir ortamda bulunmak ve içe dönmek, enerjileri dönüşüm yönünde kullanmak iyidir. Meditasyon veya olumlu enerji çalışmaları (reiki, kuantum iyileşme vs.) yapabilirsiniz veya Peygamber Efendimiz'in yaptığı gibi, tutulma namazı kılabilirsiniz. Bu esnada kurtulmak istediğiniz olumsuz özelliklerinizi düşünüp daha iyi bir bireye dönüştüğünüzü de imgeleyebilirsiniz. Aynı zamanda Merkür de geri gittiği için sıkıntılı konularınızı, bırakmak istediğiniz kötü huylarınızı ve sizi incitmiş kişileri bir kâğıda yazıp içinizi döküp sonra bu kağıdı yakabilirsiniz. Bu özel değişim ve dönüşüm fırsatını kaçırmamanızı dilerim. Tutulma TSİ 15:30 ve 16:00 arasında daha güçlü enerjiler açığa çıkaracak.

 

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin 2013 yılının önemli gök olayları raporunda belirtilen bu tutulma, halkalı tutulma olarak başladı ve tam tutulma olarak devam etti. Tutulma, Dünya yüzeyinin bazı bölgelerinde tam, bazı bölgelerinde halkalı olacağı için hibrit tutulma olarak adlandırılıyor.

 

Tutulmanın başlangıcı ve büyük bölümü Atlantik Okyanusu üzerinde gerçekleşti. Ay'ın gölgesi Afrika'nın batısında karaya bastı ve Afrika kıtasının doğusuna ulaştığında tutulma sona erdi. Tutulma, Afrika'nın tam tutulma şeridi dışında kalan bölümünün neredeyse tamamından ve bazı güney Avrupa ülkeleriyle Türkiye'den parçalı tutulma olarak görüldü.

 

Türkiye'de (havanın açık olması halinde) günbatımında izlenebilen tutulma sırasında güneyde Güneş'in yüzde 7 kadarı örtülürken, kuzeyde tutulmayı fark etmek zor oldu. Türkiye'den 10 Mayıs'taki halkalı Güneş tutulması gözlemlenememişti.  • PAYLAŞ