Feribotta facia!

16 Mart 2014 01:42
Feribotta facia!

Sirkeci-Harem seferini yapan feribota girmeye çalışan bir araç feribotun kıyıdan erken ayrılması nedeniyle denize düştü. Araçta bulunan 5 yaşındaki Ece Su Yılmaz boğularak can verdi, 3 kişi yaralandı

Sirkeci arabalı vapur iskelesi dün bir faciaya sahne oldu. Doğum günü kutlaması için Üsküdar’a giden Yılmaz ailesinin içerisinde bulunduğu araç, iddiaya göre feribotun kıyıdan erken ayrılması nedeniyle denize düştü. Kuzeninin doğum günü için araçta bulunan 5 yaşındaki Ece Su Yılmaz boğularak hayatını kaybetti.
Sirkeci-Harem seferini yapan İDO’ya bağlı Sadabad feribotu dün saat 15.00 sıralarında araçların gemiye alınması için iskeleye yanaştı. İddiaya göre, Ebru Güleren Yılmaz yönetimindeki Şaziye Güleren ile torunu Ece Su Yılmaz(5) ve Mine Dalkılıç’ın bulunduğu 34 AS 6488 plakalı otomobil son araç olarak gemiye alındı. Ancak aracın ön iki tekeri yükleme kapağına ulaştığı sırada, gemi aniden hareket etti.

5 dakika suda kaldılar
Kapak üzerinde asılı kalan araç geriye doğru kayarak yüzlerce insanın gözleri önünde denize düştü. Otomobilde bulunan Ebru Güleren Yılmaz ile Mine Dalkılıç, suya atlayan güvenlik görevlisi Sefer Kalkan’ın yardımıyla araç sulara gömülmeden dışarı çıkmayı başardı. Ancak 5 yaşındaki Ece Su ile anneannesi Şaziye Güleren araçta kaldı.
Yaklaşık 5 dakika sonra dalgıçlar suya inerek aracı vinç yardımıyla kıyıya çıkarttı.  Ece Su ile anneannesi hastaneye kaldırıldı ancak minik kız, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılmadı. Yaralanan 3 kadın Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Ece Su Yılmaz’ın annesi Ebru Güleren Yılmaz ile Mine Dalkılıç’ın sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenilirken,  Şaziye Güleren’in ise durumunun ağır olduğu belirtildi.
Dizilerde makyöz olarak çalışan ve ‘İsmail Cem Televizyon Ödülleri’nde 2010 yılında ‘En iyi dizi makyaj’ ödülüne layık görülen anne Yılmaz’a destek olmak için hastaneye aralarında Halit Ergenç ve Kenan İmirzalıoğlu’nun da olduğu çok sayıda ünlü isim geldi. 

‘İhmal değil cinayet’

Olayın  görgü tanığı Genç Denizciler Dayanışma Derneği üyesi kaptan Umur Zamanoğlu, feribot kaptanının mürettebatını dinlemeden harekete geçtiğini belirterek şunları söyledi: “Yükleme işlemi sonrası kaptanın son durumu kontrol etmesi gerekir. Ancak kaptan bunu yapmadı. İnsanların bağırmasına rağmen gemi tam gaz kıyıdan uzaklaştı. Araçta bulunan 4 kişiden arkada bulunan 2 yetişkin gemiden atlıyor öndeki çocuk ile bir kadın araçta kalıyor. Milyon dolarlık bu deniz araçları o kadar hızlı hareket etmez. Bu bir ihmalden ziyade bir cinayet.”