Muhammed Çetin istifa ederken zehir zemberek sözler söyledi

31 Ocak 2014 15:16
Muhammed Çetin istifa ederken zehir zemberek sözler söyledi

AK Parti'de kesin ihraç istemiyle disipline sevk edilen İstanbul Milletvekili Muhammed Çetin, istifasını açıkladı. Muhammed Çetin yaptığı espri sonrası disiplin kuruluna sevkedilmişti. İşte Muhammed Çetin'in o konuşması

AK Parti'de kesin ihraç istemiyle disipline sevk edilen İstanbul Milletvekili Muhammed Çetin, istifasını açıkladı. Muhammed Çetin yaptığı espri sonrası disiplin kuruluna sevkedilmişti. İşte Muhammed Çetin'in o konuşması

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) basın toplantısı düzenleyen AK Parti İstanbul Milletvekili Muhammed Çetin, bu milletin evlatlarına hakaretler edildiğini söyledi. Hukukun alt üst edilerek, adaletin hükümetin mekanizması haline getirilmek istendiğini vurgulayan Çetin, "AK Parti, bu aşamada kararmıştır." dedi. Çetin, varlık sebebini yitiren bir partide, daha fazla kalmanın günahlarına ortak olacağından istifa ettiğini, milletvekilliğine bağımsız olarak devam edeceğini belirtti. 
 
Muhammed Çetin'in o konuşması
 
AK Parti Merkez Yürütme Kurulu’nun kesin ihraç istemiyle tedbirli olarak Müşterek Disiplin Kurulu’na havale ettiği Çetin, düzenlediği basın toplantısıyla istifasını açıkladı. 
 
Çetin konuşmasında, "AK Parti maalesef kararmıştır. Varlık sebebini yitirmiş partide kalmak günahlarına ortak olmak olacağından AK Parti'den istifa ediyor, Bağımsız Milletvekili olarak siyasi hayatıma devam ediyorum." şeklinde konuştu.
 
Ak Parti Merkez Yürütme Kurulu'nun "partiye zarar verdiği, parti içinde fitne yaratan konuşmalar yaptığı" gerekçesiyle kesin ihraç istemiyle tedbirli olarak Müşterek Disiplin Kurulu'na havale ettiği İstanbul Milletvekili Muhammed Çetin, düzenlediği basın toplantısıyla istifasını açıkladı.
 
"BİR ÇOK ARKADAŞIM AYNI ŞEYİ YAPACAK"
 
Yolsuzluk ve adaletsizlik karşısında Ak Parti'de daha fazla kalamayacağını belirten Çetin "Bir çok arkadaşımın yakında aynı şeyi yapacağını göreceksiniz. Birçok arkadaşımın aynı şeyi yapacağını çok yakında göreceksiniz. Ak Parti'de bizi konuşturmadılar. Kimseyle temasta bulunmadım. İçerdeki hazımsızlığı biliyorum. Çok kimse rahatsız. Bunlar içerde konuşuluyor. Yakında hepsi patır patır dökülür. Bundan sonra özgürüm. Bol bol konuşuruz" dedi.
 
Çetin'in istifa etmesiyle İstanbul'da 17 Aralık 2013 tarihinde başlatılan yolsuzluk ve rüşvet soruşturması sonrası AK Parti'den ayrılan milletvekili sayısı 8'e çıktı. Rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarının ardından parti içine yönelik eleştirileri sebebiyle Kütahya Milletvekili İdris Bal, ihracı istenince istifasını açıklamıştı. 
 
Ardından eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Ankara Milletvekili Haluk Özdalga ve İzmir Milletvekili Erdal Kalkan, benzer süreçle partiden ayrıldı. Eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile İstanbul Milletvekili Hakan Şükür ve Burdur Milletvekili Hami Yıldırım ise haklarında disiplin işlemi olmamasına karşın Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yaklaşımına tepki göstererek AK Parti'den ayrılmıştı.
 
Çetin, son bir buçuk ayda partiden kopan sekizinci milletvekili oldu. Çetin'in istifasıyla AK Parti'nin Meclis'teki sandalye sayısı 319'a düştü.
 
Hakan Şükür de kopmuştu
 
İktidar ile cemaat arasında yaşanan gerilim Ak Parti'de yeni bir istifaya neden oldu. Hakan Şükür'ün, iktidar ile cemaat arasındaki gerilimin tırmanmasının ardından istifası dikkat çekmişti. Kütahya milletvekili İdris Bal da, partiden istifa etmişti. 17 Aralık operasyonunun ardından ise eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ankara Milletvekili Haluk Özdalga ve İzmir Milletvekili Erdal Kalkan da, hükümetin yolsuzluk operasyonuna yaklaşımını eleştirererek istifa etmişlerdi.
 
Cemaate yakın isim
 
Cemaate yakınlığı ile bilinen Çetin'in, bazı Ak Parti milletvekilleri ile konuşurken, "Ayakkabı numaran kaç? Bize neden ayakkabı kutusu gelmiyor?" dediği aktarılmıştı. Ak Parti milletvekilleri
Volkan Bozkır ve Ali Aşlık'ın Çetin hakkında verdiği şikayet dilekçesi üzerine, disiplin kurulu harekete geçmişti. Çetin, "Milletvekilliğinden istifa edecek misin, diye soranlara da ‘Benim ayakkabım büyük, beni satın alacak büyüklükte ayakkabı kutusu yok.’ demiştim. Samimi olduğum insanların yanında, özel bir ortamda konuşmuştum. Basına veya kamuoyuna bir açıklama yapmamıştım" demişti. İhraç istemiyle disipline verilen Çetin'in bugün AK Parti'den istifa ettiğini bir toplantı düzenleyerek açıklaması bekleniyor.
 
Muhammed ÇETİN kimdir?
 
Muhammed Çetin,16 Kasım 1963'te Eskişehir'de doğdu. Babasının adı Muhterem, annesinin adı Memnune'dir.
 
Öğretim Üyesi Prof. Dr.; Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi İngiliz Filolojisi Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını İngiltere'de Leicester Üniversitesinde dil öğretimi ve eğitim alanında, doktorasını ise Derby Üniversitesinde sosyal-siyasal hareketler alanında tamamladı.
Amerika Birleşik Devletleri Houston, Texas ve East Stroudsburg Üniversitelerinde sosyoloji ve antropoloji dallarında öğretim üyeliği yaptı.
24. Dönemde NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Üyesi oldu.
Çok iyi düzeyde İngilizce, iyi düzeyde Türkmence ile orta düzeyde Fransızca ve Arapça bilen Çetin, evli ve 2 çocuk babasıdır.
 
 
 
[[HD_1829990]]